Stargate Atlantis Project

Rozsáhlý český webový server plný informací o úspěšném televizním sci-fi seriálu Stargate Atlantis.

Nejnovější rozhovory
Interview s Robertem Picardem

Richard Woolsey byl představen jako vedlejší postava, původně měl zatápět jako byrokrat IOA hrdinům z SG1 a SGA. Teď, po pěti letech, přebírá velení nad Atlantis...

  • přečíst interview


  • Interview s Alanem McCulloughem

    Alan McCullough začal psát scénáře ke Stargate v 9. sérii SG1. Napsal několik epizod SGA. Stálým členem a spolu-producentem je však teprve druhým rokem, přičemž jeho prvním „oficiálním“ rokem se stala 4. série SGA.

  • přečíst interview


  • Interview s Davidem Hewlettem

    Před koncem 4. série poskytl David Hewlett rozhovor pro about.com. Mluví v něm nejen o uplynulém roce v Atlantis a o své postavě doktora McKaye, ale také o své další práci, a o natáčení 5. série...

  • přečíst interview


  • 24.6.2007 – Mallozzi & Mullie interview

    Oba tito scénáristé se připojili k SG-1 před sedmi lety, v její 4. sérii. V současnosti jsou vedoucí scénáristé ve 4. sérii SGA. Gateworld s nimi nedávno dělal rozhovor, kde mluví převážně o SGA, o nových postavách a hercích, a o změnách v příběhu, kterých se fanoušci dočkají na podzim.

    Gateworld: Vítejte! Takže, promluvme si nejdříve o SG-1. Její zrušení zasáhlo všechny. Na co jste tehdy mysleli? A jak se na to díváte nyní?

    Joe Mallozzi: Jak jsem říkal, existují na to zrušení dva názory. Na jednu stranu autoři cítí, že udělali deset let práce a nemají se za co stydět. Někdy to muselo skončit, že? A proč ne, když jste nahoře, správně? Ale jiní autoři, zvlášť já, jsou trochu naštvaní, když jsme si vedli tak dobře.

    GW: Myslíte dobrou sledovanost?

    JM: Výbornou sledovanost na Sci-Fi. Není to, jako kdybychom už byli jako tvůrci vyčerpaní. Vlastně, po 9. sérii jsme nabrali nový směr a myslel jsem, že jsme seriál povzbudili. Myslel jsem, že by nám mohli dát další sezónu, ale…

    Paul Mullie: Nemyslím na nějakou programovou politiku, peníze a to všechno. Pro mě, když seriál zrušili, byla důležitá otázka, jestli nám jako tvůrcům nedošly i nápady. A já si nemyslím, že by nám došly. Ale tohle není ten důvod, proč televize všude na světě ruší seriály. Existuje spousta jiných důvodů, s nimiž musíme počítat. Takže po kreativní stránce mi to opravdu starosti nedělá. Stává se to. Ale pořád si myslím, že tenhle seriál a vše kolem, je pořád otevřený nápadům. To je také důvod, proč pořád běží Atlantis. To je důvod, proč Brad a Robert pracují na návrhu na třetí seriál.

    JM: Dobrodružství pokračuje.

    PM: Přesně tak. Když máte kruh, který vás vezme na jiné planety, tak dokud do toho já mám co mluvit, se zavírat nebude.

    GW: Deset let je dlouhá doba, pro jakýkoliv seriál. A sedm let je dlouho pro vás. Až se za dvacet let podíváte zpátky, co si myslíte, že se vám bude honit hlavou?

    PM: Páni, myslím, že máte pravdu. S tou délkou toho všeho. Ten fakt, že jsme strávili….byli jsme v té době dost nezkušení, když jsme k SG-1 přišli. Nevěděli jsme, co máme čekat a ani na jak dlouho a navíc, když se podívám na jiné lidi v oboru, jak jdou z jednoho projektu do druhého. Tohle neznáme, jaké to je, střídat takhle projekty, protože tohle je náš profesionální život, s několika pracovními zkušenostmi předtím. Takže vlastně nemůžeme srovnávat, jak to vypadá jinde.

    JM: Můžu jen říct, že co jsem slyšel od jiných scénáristů, tak někteří z nich mluví o hrozných zkušenostech. Takže jedna z věcí, na kterou si vzpomenu, bude nejspíš, že jsem si práci užíval a že mě bavila. Stresující, někdy. Moje žena, která občas přijde, mi říká, že mám tu nejlepší práci na světě. Vždycky, když mě vidí, tak sedím někde s kolegy, kde se smějeme, bavíme a řešíme příběhy pro nové epizody.

    PM: A upřímně, jak jinak bychom se dostali takhle daleko? Nemůžete chodit do práce s tím, že vám tam dneska nechce. Ta tvůrčí energie, kterou potřebujete, když děláte práci jako tahle – kdyby se vám to nelíbilo a my bychom se přitom nebavili, rozhodně bychom v těhhle kancelářích nezůstali tak dlouho.
    Doslova. Jsme v těch samých prostorách už od začátku, i když se samozřejmě za tu dobu rozšířily. Ale jsme na tomhle stejném místě už, jak dlouho, deset let? Asi tak. Tohle je náš osmý rok? Takže to, že nás baví chodit do práce tohle všechno umožňuje.

    GW: Takže teď, se 4. sérií Atlantis, jste byli povýšeni na ty, kteří ten seriál řídí. Co to vlastně pro nás nezasvěcené znamená? Co vaše práce obnáší?

    JM: Jednáme s vedením. Vždycky jsme se bavili hlavně o scénářích. Teď řešíme i další věci. Řešíme se studiem mnohem víc věcí, než jen scénáře. Na konci dne to pak všechno končí tady, myslím všechna tvůrčí rozhodnutí. To je jedna se skvělých věcí na práci s Bradem (Wright) a Robertem (Cooper). Vždycky byli velmi zdvořilí, pochvalní a ochotní poslouchat nápady ostatních. A to je to, jak se tenhle seriál a nápady v něm točí. Umění se vyvíjí. Každý má váhu a má co říct.
    Ale nakonec, když pak fanoušci budou chtít na někoho zvedat pěsti a stěžovat si na tvůrčí rozhodnutí, já a Paul budeme hlavní cíle.

    GW: Během posledních pár měsíců se stalo několik událostí, které ještě nebyly pod vaším tvůrčím dohledem.

    PM: Musíte počkat a uvidíte, co se stane pod naším vedením (smích). Máte pravdu, změnila se spousta věcí. Můžeme za to, technicky, také nést zodpovědnost. Nebyli jsme ti lidé ve vedení, ale jak říkal Joe: vždycky se na všem pracuje společně s Bradem a Robertem. My teď sedíme spolu s Martinem, Carlem a Alanem v jedné místnosti a veškerá rozhodnutí děláme spolu. Takže se opravdu nedá vinit jen jeden člověk, jestli tedy mluvíme přímo o „dávání viny“.

    JM: Tady bych chtěl zmínit, že Martin Gero odvedl u epizody „Sunday“ výbornou práci – tuhle epizodu napsal.

    GW: Je to skvělý scénář.

    PM: …který napsal Martin Gero (smích)

    JM: Ano, Martin Gero.

    PM: A to je, myslím, ten problém. Lidi se podívají na jméno scénáristy nebo producenta nebo tak. To není iluze, on tu epizodu napsal. Ale není to tak, že by přišel a všechny nás překvapil, jak a co tam napsal. Takhle to tady nefunguje. Mluvili jsme o tom. Byla tam část, o níž jsme se všichni rozhodli, že tam bude. Takhle to vypadá. Děláme tato rozhodnutí společně.

    GW: A spousta fanoušků se ptá, proč jste se takhle rozhodli?

    JM: To máte tak. Měl jsem vždycky rád seriály, kde se diváci nikdy necítí úplně v klidu a kde nevědí, co čekat. Vždycky dávám příklad seriálu Spooks, což je MI5 tady v severní Americe. Je to britský seriál, kde…

    PM: Není nikdo v bezpečí?

    JM: To nikdy nevíte. Ano, nikdo není v bezpečí. Ve sci-fi, diváci dostanou to nejlepší z obou světů. Můžeme to trochu zamotat. Třeba jako v případě Daniela Jacksona. Je pryč, je mrtvý, povznese se a za rok se zase vrátí. Tohle v Gray’s Anatomy (Chirurgové – pozn.překl.) neuvidíte. Takže v případě rozhodnutí u „Sunday“, to dávalo smysl, protože to bylo důležité pro příběh. Je to podobné jako v „Heroes 2“, také to bylo zapamatovatelné a mělo to obrovský dopad. Bylo to kvůli tomu, co se stalo na konci doktorce a tedy i proto, co se stane v „Sunday“. A nejspíš to dopad mělo, když dnes očekáváme před studii demonstraci.

    GW: Mají tihle fanoušci naději, že Paula v nějaké podobě v seriálu znovu uvidíme?

    JM: Jak jsem říkal, ve sci-fi nikdy nikdo neumře. Je to zvláštní. Dělal jsem teď rozhovor pro The Province a oni se ptali na totéž. Udělalo na mě dojem, jak se dala dohromady Save Carson Beckett a jak se protlačili do různých médií. Řekl jsem jim, že když se dostanou do nějaké významné televizní večerní show, tak zvážíme jeho návrat v druhé polovině 4. série. [Joe Mallozzi později potvrdil, že se Paul vrátí na dvě epizody – pozn.překl.]

    GW: Jak bude 4. série Atlantis odlišná od toho, co jsme dosud viděli?

    JM: Díval jsem se na ty příběhy, které tam máme. Stane se toho hodně. Bude to velký pokrok. Uvidíme hodně vývoj v postavách a také se dočkáme uceleného příběhu. Hlavně v první polovině. Teď se zrovna dostáváme do druhé. Objevíme něco o Wraithech, vlastně nás čeká odhalení něčeho, co jsme předtím nevěděli. Totéž platí o Replikátorech.
    Představíme rasu technologicky vyspělých lidí. Je to taková divoká karta, něco, co jsme chtěli vždycky ukázat.

    PM: Myslím, že se dostáváme do bodu jako u SG-1 na přelomu 3. a 4. série. Myslím, že je to typické pro všechny seriály, hlavně u sci-fi. Myslím tím, že prvních pár sezón se teprve rozjíždíte. Zkoušíte různé nápady, různé postavy. Něco vyzkoušíte a čekáte, co z toho se chytí.
    Tahle série Atlantis je přesně ta, kde se tenhle přelom děje. Dostáváme se do více zamotaného příběhu, kdy se postavy a příběhy mění. Je to často ten zlomový moment pro každý seriál. Protože když se to povede, dokážete si zajistit budoucnost. Doufejme, že tohle znamená 4. série pro Atlantis.

    GW: Takže Wraithové budou mít hodně prostoru, totéž Asurané. Můžete nám říct něco víc o té nové rase?

    JM: Je to vlastně to, co jsem už říkal. Jedna věc, kterou SG-1 měla a Atlantis ne, bylo potkávání i vyspělých civilizací. Je to hlavně proto, že Wraithové jakoukoliv vyspělejší rasu zničili. Takže tohle je přesně taková civilizace. Taková nevyzpytatelná rasa. To je to, co se mi vždycky líbilo na Genii či Lucianské alianci, kterou jsem vytvořil pro SG-1, i když tam jsem myslím zase tak moc neuspěl. Jsou to takoví ti spojenci/nepřátelé, kteří tam někde jsou.

    PM: Problém s Genii je, že nejsou zase tak technologicky vyspělí jako ostatní. To je problém všech ras v Pegasu. Wraithové na jakoukoliv civilizaci, která dojde do určitého bodu vývoje, záměrně útočí a ničí je. Takže jsme museli přijít s lidmi, kteří jsou na vyšší technologické úrovni a mohou tak znamenat výzvu. A doufejme, že se nám to povedlo.

    GW: Jmenují se nějak?

    PM: Ještě pro ně nemáme jméno. Ale asi nebudou mít úplně typické mimozemské jméno.

    GW: SG-1 skončila tak, že to znamenalo velkou změnu pro celý SG svět. Země dostala znalosti a technologii Asgardů. Jak tahle změna pohne s celým Stargate světem? Pořád máte 20 epizod Atlantis.

    JM: Je pravda, že jsme získali od Asgardů skvělou technologii. Ale, jak se nakonec ukázalo, při pokusu aktivovat tuhle technologii, k sobě přilákáme Ori a upozorníme tak na sebe. Takže v tuhle chvíli to není něco, co bychom mohli bez omezení použít. Časem, až a jestli se s Ori vypořádáme, doufám, že tohle bude to, s čím budeme moct pracovat. Tyhle věci chtějí samozřejmě čas. Nezačneme takovou technologii ovládat přes noc, ale časem to snad do seriálu dostaneme, pokud si samozřejmě s Ori vůbec poradíme.

    GW: Je to jako X-303, taky chvíli trvalo než se objevila.

    JM a PM: Přesně tak.

    GW: Můžete trochu přiblížit změny kolem Elizabeth Weir? Proč jste vlastně změnili její roli a v jaké pozici ji můžeme čekat ve 4.sérii?

    PM: Nikdy nevím, co přesně mám na takovou otázku odpovědět.

    JM: Fanoušci už to vědí. Hlavně ti na internetu.

    PM: Myslím, že když měníte postavu, tak aspoň pro nás, je důležité, nechat to tak trochu otevřené. Joe říká, že ve sci-fi nikdo nezemře. To neznamená jen, že přivedete postavu zpět, ale hlavně to musí dávat smysl, musí to být logické a s patřičným účinkem. Myslím, že první dvě epizody – kde je vlastně Weir z příběhu prozatím vyškrtnuta – jsou pro její postavu skvělé. Tak se to musí dělat, dokud jsem já u toho. V těchto dvou epizodách má v jednu chvíli její akce neuvěřitelný dopad. Vlastně, tyto dva příběhy by se nestaly, kdyby neudělala to, co udělá. A pak, na konci těchto dvou příběhů, tam pořád někde je.

    JM: Ano, vlastně ji pošleme novým směrem. Myslím velmi zajímavým, a velmi odlišným směrem než na jaký jsme u ní zvyklí. Doufejme, že je to něco, co budeme moct ještě rozvinout a dějově s tím pokračovat. Závisí to na tom, jak bude mít Torri čas a také, samozřejmě, na příbězích, s nimiž přijdeme. O její postavu rozhodně úplně nepřijdeme.

    GW: Takže je to podobné jako s Fordem? Je někde tam venku a mohl by se vrátit?

    JM: Ano.

    GW: Můžete nám říct víc o Jewel Staite a její postavě nové doktorky?

    PM: Co můžu říct o Jewel? Jsme velmi nadšení, že ji máme v seriálu. Předtím už v Atlantis hrála.

    JM: Odvedla výbornou práci….

    PM: …naneštěstí nepoznatelnou. Bylo to docela šílené, když četla svou roli (Ellia, epizoda Instinkt – pozn.překl.) a já jsem byl vážně překvapený, že s tou rolí souhlasila. Říkal jsem si „my máme v seriálu Jewel Staite a děláme z ní monstrum. Co jsme to provedli?“
    Ale na druhou stranu bylo dobře, že nebyla poznat. Může se jako herečka vrátit a nebude to problém. Takže jsme vždycky zvažovali možnost, že by se vrátila. Nebylo to jen díky tomu, co předvedla v té roli, ale také kvůli čemu kvůli ní prošla. Zeptejte se Joe Flanigana na ty kontaktní čočky. Není příjemné je nosit. A to, že měla všechny tyhle věci na obličeji a ještě to dokázala skvěle zahrát, na nás udělalo obrovský dojem.
    A teď máme příležitost ji přivést zpět a vidět ji v celé kráse. Jsme nadšení z toho, co jsme zatím viděli.

    JM: Můžu o ní říct, samozřejmě kromě toho, že je skvělé s ní pracovat, že je hrozně moc milá. A je vynikající herečka. Viděli jsme ji ve Firefly. Strašně se nám tam líbila. Když se podíváte na její denní práce, ještě před tím, než se všechno sestříhá, jenom ten hrubý střih, tak to vidíte. Poznáte ten talent. Je moc talentovaná herečka.

    PM: Zrovna včera dělala scénu z operačního sálu. Na place jsme měli chirurga, na kterého to udělalo dojem. Řekl Martinu Woodovi, že ona i ta herečka, co hrála sestru – omlouvám se, její jméno mi teď vypadlo – předvedly profesionální, uvěřitelný výkon. Věřil jim, říkal, že jim opravdu věřil, že jsou opravdu jako doktorka a sestra a to je to sám chirurg. To je myslím nejlepší důkaz.

    GW: Co přinese do seriálu Amanda Tapping?

    JM: Doufejme, že kromě poznatelnosti (fanoušci SG-1, kteří jsou fanoušky Amandy, se také budou dívat), má také velitelské schopnosti, které chvíli předvedla i v SG-1. Má vojenské zkušenosti. Má spojení se Sheppardem. Když budeme potřebovat, aby šla někam s týmem, nemusíme vymýšlet složité kličky, jak to udělat. Když budeme chtít, aby šla ven, může, protože je voják.
    Navíc je také vědec, takže může pomoct McKayovi se Zelenkou s těmi těžkými vysvětlujícími dialogy. Ale může taky oponovat, mít zajímavé a vtipné výměny názorů s McKayem.
    Když jsem mluvil o výborných herečkách, Amanda je další příklad. Často jsem říkal, že tyhle techno-bláboly jsou těžké. David (Hewlett) a David (Nykl) odvádějí vynikající práci. Bude dobré mít tam Amandu, aby jim s tím pomohla a navíc když to ještě bude i trochu zábavné.

    GW: Takže bude novou velitelkou Atlantis?

    JM: Možná.

    GW: No tak pánové, víme to.

    PM: Nechám tě to zodpovědět, máš s tím víc zkušeností.

    JM: Možná.

    GW: Bude to zajímavé, když Atlantis byla původně civilní operace. Tohle ji hodně zmilitarizuje.

    PM: To je taky důvod, proč je to zajímavá postava. Svede dohromady dva světy, vojenský a vědecký, což nám dopřává trochu luxusu mít tyhle dva elementy v jedné postavě. Můžeme se díky tomu vypořádat s problémy. Je to civilní nebo vojenské? To je součást tohohle seriálu, tahle debata. A tak to bylo po tři roky. Weir a Sheppard museli všechno řešit s IOA a všemi okolo. Přivedení Amandy tohle udělá ještě mnohem zajímavější.

    GW: Nabízí se tedy možnost, že obrana bude teď ještě víc nutná než dřív. Potřebujeme vojenské zázemí, protože Atlantis je, řekněme, ve větším nebezpečí?

    JM: Ta hrozba tady je pořád. Obrana byla nutná vždycky. Neustále obnovujeme technologie, které máme. Některé z těch technologických novinek ve 4. sérii také uvidíte.
    Zase, nechci toho moc prozrazovat, ale na začátku série nabere děj neočekávaný směr. Nemůžu o tom moc mluvit, ale úroveň nebezpečí se mění, hrozby se objevují a zase mizí. Rozhodně je na co se těšit.

    GW: Už jste říkal, že se hodně zaměříte na postavy. Každá postava dostane prostor.

    JM: To ano.

    PM: Rozhodně v první půlce série.

    GW: Můžete nám prozradit aspoň něco?

    JM: Pokud si teď rychle něco vybavím, tak „Travelers“ je Sheppardova epizoda.

    PM: Je to epizoda o Sheppardovi a navíc představí tu novou rasu, o které jsme mluvili. „Reunion“ je epizoda, kde se dozvíme něco o Rononově minulosti.

    JM: „Missing“, tam uvidíte Teylu a doktorku Kellerovou.

    PM: „Missing“ začíná příběhovou linii pro Teylu. Myslíme si, že se na Teylu ve 3. sérii trochu zapomnělo. Nebylo to úmyslné, prostě se to stalo. Myslím, že tím vznikla nerovnováha, ale pomohlo to, abychom mohli přijít s její linií, která pro Teylu začíná v téhle epizodě.
    Také se tam velmi dobře představí doktorka Kellerová. Nemyslím doslova představí, v seriálu už dávno je, ale je to jedna z těch větších epizod pro její postavu, kde se o ní něco dozvíme.
    Také přivedeme zpět Rodneyho sestru, Jeannie, takže je tam epizoda, zaměřená na Rodneyho a Jeannie.

    JM: Sam bude mít „The Seer“

    PM: To je vlastně o výzvě pro ní jako pro velící. V SG-1 sice velela, ale nikdy se nemusela vypořádávat s problémy, které sebou přináší velení velké základny. Je to tak trochu jako O’Neillova epizoda „Zero Hour“, kde najednou zjistí, s jakými problémy se bude muset potýkat.

    JM: A pak tam máme samozřejmě i týmové epizody.

    PM: Máme to pěkné rozložené. Jsme spokojení s rovnováhou týmových a charakterových epizod.

    JM: Máme velké, efekty nabité epizody. Máme malé, na postavy zaměřené epizody.

    PM: A tohle je jenom první polovina série. Kdoví, co přinese druhá půlka!

    JM: Máme v záloze i překvapení. Hodně překvapení.

    GW: Takže už máte nějakou oblíbenou epizodu?

    JM: První poloviny?

    PM: To je těžké říct, protože se pořád natáčí. Zatím to můžu soudit jen podle scénářů. Řekl bych, že zatím ještě ne.

    JM: Takhle je to těžké říct. Někdy máte scénář, kde si řeknete, že ta epizoda nevypadá moc dobře a když se natočí, tak vás překvapí, jak je skvělá. A pak máte naopak výborně napsaný scénář, kde jste si jistí, že to bude skvělé a sama epizoda je nakonec katastrofa. Myslím, že s úsudkem ještě počkám.

    GW: Nějaká poslední slova pro fanoušky, kteří se budou na podzim dívat?

    PM: Já doufám, že se budou dívat i teď na jaře! Je to vlastně zvláštní, že to je teď naše největší starost, i když pracujeme už na 4. sérii. V USA byla velká mezera mezi vysílání desátých a jedenáctých epizod SGA a SG-1. Doufáme, že jsme nikoho neztratili. Potřebujeme, aby se ti lidé vrátili a dívali se. Nemá smysl dívat se na čtvrtou sérii, když jste neviděli konec třetí. To důležité se děje na konci 3. série.

    JM: A existence 5. série závisí z velké části na sledovanosti 3. série.

    PM: Nejspíš. Se čtyřkou začínáme na podzim příliš pozdě než aby to ovlivnilo budoucnost. Takže to závisí z velké části na tom, jestli se lidi dívají teď. Takže na 3. sérii toho hodně závisí.

    Z Gateworld přeložila a upravila Klenotka.