Stargate Atlantis Project

Rozsáhlý český webový server plný informací o úspěšném televizním sci-fi seriálu Stargate Atlantis.

Nejnovější rozhovory
Interview s Robertem Picardem

Richard Woolsey byl představen jako vedlejší postava, původně měl zatápět jako byrokrat IOA hrdinům z SG1 a SGA. Teď, po pěti letech, přebírá velení nad Atlantis...

 • přečíst interview


 • Interview s Alanem McCulloughem

  Alan McCullough začal psát scénáře ke Stargate v 9. sérii SG1. Napsal několik epizod SGA. Stálým členem a spolu-producentem je však teprve druhým rokem, přičemž jeho prvním „oficiálním“ rokem se stala 4. série SGA.

 • přečíst interview


 • Interview s Davidem Hewlettem

  Před koncem 4. série poskytl David Hewlett rozhovor pro about.com. Mluví v něm nejen o uplynulém roce v Atlantis a o své postavě doktora McKaye, ale také o své další práci, a o natáčení 5. série...

 • přečíst interview


 • 16.7.2007 – Amanda Tapping interview

  Amanda Tapping se narodila v Anglii, ale od tří let žije v Kanadě. Vystudovala Univerzitu v Ontariu v Kanadě, obor dramatických umění. Její láskou bylo vždy herectví a několik let strávila v divadle. Objevila se malých rolích v mnoha seriálech, např. Akta X, Směr jih nebo Krajní meze. Její největší role přišla v roce 1997, s postavou majora Samanthy Carterové v seriálu Stargate: SG-1. Za tuto roli má několik hereckých nominací, včetně Gemini nebo Saturn Awards. Po skončení SG-1 v letošním roce přijala nabídku na pokračování své role ve spin-offu SG-1, Atlantis, kde bude její postava povýšena na plukovníka. Amandu můžeme v současnosti sledovat i online, v internetovém seriálu Sanctuary, kde hraje postavu doktorky Helen Magnus.
  Nedávno poskytla rozhovor pro stránky thescifiworld.net, kde hovoří právě o svém přechodu do Atlantis, o změnách, jakými postava Samanthy projde, i o jiných projektech jako je právě Sanctuary.

  Gilles Nuytens: Moc díky, že jste si našla čas na rozhovor s námi. Vážíme si toho. Teď, když skončilo natáčení SG-1 a máte už dokončené i natáčení filmů, jak se cítíte?

  Amanda Tapping: Unaveně, ale jinak dobře. A protože pořád natáčím Atlantis, tak to rozhodně není definitivní konec. Takže je to vlastně docela dobré. Poslední den natáčení filmů to bylo trochu smutné, ale teď si držíme palce, abychom jich mohli natočit víc. Když si mezi sebou říkáme sbohem, není to doopravdy, je to spíš jako ´uvidíme se později´.

  GN: Víme o tom, že by se možná mohl příští rok natočit další SG-1 film, možná i víc.

  AT: Ano, nic není potvrzeno, ale všichni doufáme, že to tak nakonec dopadne.

  GN: Sam je vědec a vlastně ne tak docela vůdce, takže jak vysvětlíte, že byla vybrána jako velící v Atlantis?

  AT: No, myslím, že ona je dobrý vůdce. Protože je obojí, vědec i voják, tak je pro tu pozici perfektní. Nikdy neměla svoje velké velení, ale určitě má zkušenosti s vedením SG-1. Má velké zkušenosti z armády a velící role je pro ni velmi přirozená. Nemyslím si, že povede Atlantis jako nějaký tvrdý vojenský velitel. Bude si spíš víc všímat lidí a jejich potřeb a pokusí se jim dodávat sílu, a proto bude určitě dobrý velitel.

  GN: Atlantis už má výborného vědce v McKayovi. Co myslíte, že přinese do Atlantis Sam?

  AT: Myslím, že to bude hlavně rovnováha a odlišné názory. Chci říct, že všichni tam mají svá místa a jak jsem řekla, Sam je bude podporovat. McKay je expert na všechno v galaxii Pegasus a Sam se tím bude řídit. Ani nic neubere z postavy Shepparda, protože ten má mnohem větší vojenské znalosti ohledně Wraithů a jejich situace v galaxii. Takže myslím, že hlavně vnese rovnováhu. Vím, že jsou lidé, kteří rozhodně nejsou nadšení a můžu jenom říct, aby se dál dívali, protože je to pěkná změna. Určitě jsem neřekla, když jsem tu roli brala, že jdu převzít Atlantis. Šla jsem tam s tím, že se chci pokusit být pomocným členem tohoto týmu.

  GN: Uvidíme Sam více za stolem nebo bude chodit i ven s týmem?

  AT: Bude víc na základně, ale máme tam i pár epizod kdy jde ven. Jeden případ, kdy jde tým zachránit. Ale jinak je většinou na základně.

  GN: Proč si myslíte, že vybrali zrovna vás, když na Atlantis už vědec je a nepřivedli například Michaela Shankse, když naopak lingvista a archeolog na Atlantis chybí?

  AT: Na tuhle otázku byste se asi spíš měli zeptat producentů. Myslím, že tam dobře zapadá. Vím, že si spousta lidí myslí, že Michael by tam asi seděl lépe. Myslím, že proto, že Sam je jak vědec, tak voják a připravovala se dlouho i na velení, tak do té pozice sedí. Z mého pohledu můžu říct, že když mi to nabídli, byla jsem velmi nervózní, protože jsem se bála přesně takových otázek od lidí, kteří si myslí, že bych tam možná neměla být. Ale beru to opravdu velmi zlehka, přešla jsem tam a snažím se být hlavně užitečným členem týmu a nechystám se na sebe jakýmkoliv způsobem strhnout pozornost. Pro mě osobně to bylo těžké hlavně proto, že mám ráda Torri a musela jsem si být jistá, že jí to nevadí. Ale sama mi řekla: „Jsem ráda za tebe, protože já už tady být nechci a jsem za tebe ráda.“ Takže byla skvělá a David a Joe a Rachel a Jason, všichni mě moc pěkně přijali mezi sebe a já jsem tam šťastná. Tak doufám, že fanoušci to budou cítit stejně a přijmou to.

  GN: Myslím, že někteří lidé jsou zklamaní a jiní jsou naopak rádi, že jste tam.

  AT: Rozumím tomu, ale jdu tam, kam mi řeknou. Takže se snažím nebrat si negativní komentáře moc osobně. Může to hodně bolet, protože tohle je má práce, kterou dělám a když lidé říkají, že bych to dělat neměla, tak to trochu bolí. Ale z profesionálního hlediska, když se mě zeptali, jestli bych to udělala a když jsem si o tom se všemi promluvila, tak se to zdálo jako správná věc. Tak doufám, že fanoušci to uvidí také a myslím, že nakonec jsme to zvládli opravdu dobře.

  GN: V poslední epizodě SG-1 jsme obdrželi všechny znalosti Asgardů. Jak to bude vypadat dál?

  AT: Je to velmi zajímavé. Jako v každé společnosti, která získá takové informace, i tady se ptáte, co a jak s těmi informacemi dělat. Myslím si, že následek získání těchto technologií není moc patrný ani v jednom z filmů. Možná, že jestli vzniknou další filmy, tak toho v nich uvidíte víc. Ale v prvních filmech to neuvidíte. Myslím, že jsme urazili dlouhou cestu. Už nejsme ta arogantní rasa jako na začátku, jestli víte, jak to myslím. Na začátku seriálu jsme byli tak trochu mladí a zahledění do sebe, ale teď už máme na různé věci jiný pohled a tak si s těmi znalostmi určitě docela dobře poradíme. A kdybyste jim dali tu technologii už před deseti lety, tak by to možná lidi nezvládli.

  GN: Mluvíte o tom v Atlantis?

  AT: Ne. Zatím se to neřešilo.

  GN: Filmy se odehrávají před nebo potom, co šla Sam do Atlantis?

  AT: Ano, to je dobrá otázka, protože jsme o tom mluvili. Odehrává se Atlantis ve stejné časové rovině jako SG-1? Producenti rozhodli, že se neodehrávají ve stejnou dobu a události ve filmech se stanou ještě předtím, než šla Sam do Atlantis.

  GN: Filmy uvidíme až potom, co uvidíme Atlantis.

  AT: Ano, filmy nejspíš uvidíte později, ale podle časové posloupnosti se filmy odehrávají před Atlantis.

  GN: Hrajete tutéž postavu už 11 let. Máte stále motivaci?

  AT: Ano, rozhodně.

  GN: Je to stále taková výzva, jakou byla tato role na začátku?

  AT: Je to hlavně jiné. Myslím, že tenhle rok je to jiné hlavně proto, že Sam dostala úplně odlišnou práci. Dostala se na pozici velící, je v nové galaxii, s novými lidmi a to je pro její postavu velkým oživením. A pro mě to znamená odlišný způsob hraní, zdá se být úplně jinou postavou. Myslím, že jakmile hodíte postavu do nové pozice a do jiných podmínek, věci se pro ni velmi změní. Takže rozhodně je to zajímavé. Hlavní výzvou bývalo, aby zůstávala zajímavá a skutečná, a teď cítím, jako bych hrála úplně jinou postavu, protože je v novém postavení a potýká se s novými lidmi a to je pro ni v mnoha ohledech velká zkouška. Takže to vůbec není nudné a ani není znát, že ji hraji 11 let, protože je to v mnoha ohledech nová postava.

  GN: Jestli bude 5. série Atlantis, jste připravena vrátit se jako Samantha Carterová i tam?

  AT: Nevím. Myslím, že jestli bude pokračování a oni se mě zeptají, tak to určitě zvážím. Víte, nepřemýšlím o tom, jako že bych dělala jednu postavu 12 let, ale tak, že mě pořád baví, co dělám, je to pro mě výzva jako pro herečku a pracuji s lidmi, s nimiž mě to baví. Na všechny tyhle otázky zní odpověď ano. Takže nevidím důvod, proč opouštět dobrou, zajímavou a šťastnou práci. Když budou tyhle věci na jednom místě, pak je to důvod zůstat. Takže kdyby se mě zeptali, zda bych se vrátila, tak bych to určitě zvážila.

  GN: Co uvidíme tento rok mezi McKayem a Carterovou?

  AT: Vlastně je to hodně zajímavé. Hlavně ve druhé polovině série budou okamžiky, kdy už si půjdou trochu po krku, ale na druhou stranu budou také dobře spolupracovat. Jak už jsem řekla, Sam tam nejde převzít ničí práci. Takže nechá McKaye dělat všechno a podpoří ho, což je v jejich vztahu určitě nové. Hned ze začátku je mezi nimi opravdu pár pěkných okamžiků a já myslím, že fanouškům se to bude líbit. Většinou je to velmi dobrý vztah, ne nějaký výbušný, ale to může ještě přijít ve druhé půlce (smích). Sledujte!

  GN: Máte nějaké vtipné zážitky, které se staly mezi McKayem a Sam?

  AT: Sledujte první okamžiky, kdy Sam přijde do Atlantis. Nechci nic prozradit, ale je tam velmi pěkná scéna, kde se projeví typická arogance Rodneyho McKaye a je to opravdu velmi, velmi vtipná scéna. Ale já si to prostě užívám. Vždycky mě bavilo pracovat s Davidem a kdykoliv máme šanci pracovat spolu, je to moc příjemné. A pak, skákat z SG-1 do Atlantis a zpátky a přitom někdy dělat obě v jeden den, to vás zaměstná a rozhodně se vůbec nenudím. A necítím to ani tak, že by mi chyběla ta rodina tam, protože Michaela, Bena a Chrise vídám každý den, takže to je dobré. Film jsme dotočili minulý týden, takže nemůžu ještě říct, že to úplně skončilo. Držte palce, aby toho bylo víc.

  GN: Jak moc se liší hrát Sam v Atlantis a v SG-1?

  AT: Jak už jsem řekla, je to jako hrát úplně jinou postavu. Je to jiné než to, co dělala předtím. Bylo pro ni v pořádku přijímat rozkazy a být jenom voják v poli, ale sedět za stolem a dělat rozhodnutí, která ovlivní tisíce lidí, je něco jiného. Měla svou vlastní laboratoř, kde mohla dělat experimenty a to pro ni bylo takové šťastné místo. Když předtím zažila něco stresujícího, šla do své laboratoře, dělala nějaké experimenty, napsala třeba nějakou práci o fyzice, ale tady si ten luxus už nemůže dovolit. Takže si myslím, že je to pro ni i víc stresující, protože není ve svém živlu. Ale najde pevnou půdu pod nohama. Je to prostě hraní jiné postavy.

  GN: V jednom interview jste říkala, že bylo těžké točit v Antarktidě.

  AT: Bylo to těžké, ale byla to zábava. Když se na tu zkušenost podívám zpětně, vidím, že to bylo tak těžké, až to bylo svým způsobem opravdu vzrušující.

  GN: Jaké to bylo točit další scény ve filmech, nejen ty z Antarktidy. Jaký je rozdíl mezi natáčením filmu a seriálu?

  AT: Tak film je určitě mnohem větší. Rozsah filmů je velký a Rob Cooper, který režíroval „The Ark of Truth“ a Martin Wood, režírující „Continuum“, měli svoje vize, jak to má vypadat a tak jsou oba filmy plné velkých pohybů kamer a lokace, kde se to točilo, jsou mnohem větší. Vypadalo to jako natáčení nějakého velkého filmu, protože jsme měli také omezený čas, za který to natočit. Když jsme točili seriál, přišli jsme každý den a něco natočili a pak to později třeba dotočili, čas byl neomezený. Takže jsem byla hodně vzrušená z natáčení filmů. Bylo to opravdu hodně jiné.

  GN: Ze všech těch let u SG-1, jaká byla vaše oblíbená scéna nebo epizoda?

  AT: To je těžká otázka. Musím říct, že moje oblíbená epizoda celkově byla pravděpodobně dvouepizoda „Heroes“. Měla v sobě všechno. Byl to hodně smutný příběh, který dal všem postavám emoce, s nimiž se dalo hrát. Bylo tam vzrušení a skvělé akční sekvence, a získali jsme tam také jinou perspektivu, musely se tam zvažovat nějaké věci, které jsme do té chvíle dělali jinak a myslím, že to zasáhlo srdce každého z nás. Myslím, že to byla taková jasná, dobře napsaná a dobře natočená epizoda, a všichni herci tam odvedli skvělou práci. Když se podívám zpět, je to taková jakoby hodně zhuštěná a strohá epizoda.

  GN: Víme, že postava doktorky Weir bude zatím ve čtyřech epizodách. Ví se už, jestli ji uvidíme víckrát?

  AT: Ano, doktorka Weir, promiňte, ale nevím. Vím, že jsou to čtyři epizody, ale ještě jsem neviděla scénáře ke druhé půlce série, protože se ještě nezačaly natáčet. Rozhodně v to doufám. Myslím, že to, co udělali s její postavou, je opravdu zajímavé. Ale moc vám o tom říct nemůžu. Ale myslím, že je to opravdu skvělé a líbí se mi točit s Torri, tak doufám, že postavu doktory Weir uvidíme tento rok ještě víc.

  GN: Co víte o Stargate: Universe, o němž se mluví?

  AT: Vlastně o tom nic nevím. Oni nám toho producenti zase tolik neříkají. Takže nevím, co se tam bude dít, ale myslím, že to není žádný crossover, takže se tam asi neobjeví žádný ze stávajících herců. Myslím, že to budou kompletně noví herci. Ale jak jsem řekla, moc o tom nevím. Nahoře o tom mlčí.

  GN: Joe nebo Ben se mohli před pár lety proletět ve stíhačce, ale vy ne. Vím, že jste byla kvůli tomu zklamaná.

  AT: Vlastně jsem teď mluvila s letectvem a bude mi to umožněno někdy během léta. Tak mi držte palce.

  GN: Promluvme si teď o Sanctuary. Jaké to bylo natáčet s Emilií Ullerup (Ashley Magnus, pozn. př.)?

  AT: Je úžasná. Je to mladá herečka, má skvělé instinkty, je s ní zábava a chce všechno vyzkoušet. Zkouší si všechny bojové sekvence a kaskadérské kousky. Je skvělá a má opravdu dobré postřehy a zajímavé názory. Jsem nadšená za ní, protože si myslím, že z ní bude docela velká hvězda.

  GN: Vaší postavě, Helen Magnus, je 157 let, což z ní také dělá tak trochu mutanta, něco jako jsou ta ostatní divná stvoření. Je to tak?

  AT: Ten dar jí byl dán a ještě nebylo vysvětleno, jak dosáhla toho, že může tak dlouho žít a že je pořád mladá. Nemyslím si, že je mutant, ani že jí byl dán elixír mládí. Není jako ta stvoření, která přivádí do Sanctuary (útočiště, pozn.př.). Nebo to alespoň nepřizná. Ale je to u té postavy zajímavá vlastnost, která vypovídá o její osamělosti, když sleduje lidi, která má ráda a na nichž jí zaleží, stárnout a umírat. Ona přesto zůstává pořád mladá, takže v tomhle smyslu je možná mutantem. Myslím, že jiná věc je psychická daň. A myslím, že by se jí nelíbilo, kdyby ji někdo nazval mutantem. Byla by tím hluboce uražena.

  GN: Takže když má Ashley oba rodiče se zvláštními schopnostmi, je šance, že i u ní se nějaké vyvinou?

  AT: Musíte počkat a uvidíte. Myslím, že zajímavé je, že píšeme spoustu věcí za pochodu a Damian (Kindler) je velmi tvůrčí a přichází se zajímavými nápady. Nechává nás do toho vkládat i naše vlastní nápady a myšlenky. O Ashley se ještě nic nerozhodlo, ale myslím, že pokud s tím má co dělat Helen, tak by Ashley mohla mít stejný dar jako ona. Pokud je to něco, co se dědí, to zatím nevíme. Všechno je to v Damianově hlavě, takže musíme počkat a uvidíme.

  GN: Jaké jsou plány pro další sérii Sanctuary, po odvysílání prvních osmi epizod první série?

  AT: Doufáme, že bychom mohli začít natáčet v říjnu, až skončí natáčení Atlantis. Doufáme v natočení dalších 10 hodin, ale to se ještě uvidí. Určitě natočíme další, protože těch osm webových epizod končí otevřeně. Chceme dokončit současný příběh a pak možná přijít s dalšími dobrodružstvími.

  GN: Takže 10 nových epizod?

  AT: To je jen odhad, totiž, doufáme v to. Není to 10 epizod, ale 10 hodin. Což by mělo být, jak doufáme, 40 nových epizod, ale v této fázi nevím, co se bude dít. Pořád na tom pracujeme, ale doufáme, že se vrátíme v říjnu, jakmile skončí natáčení Atlantis.

  GN: Máte nějaké další projekty kromě Stargate a Sanctuary?

  AT: Ne. Natáčení obou mi zabere celý rok, takže ne. Nic jiného nemám. Teď máme dva týdny volna a to chci strávit s rodinou. Jsou to moje jediné dva volné týdny v roce.

  GN: Existuje nějaký projekt, jehož byste se ráda účastnila? Třeba jiný film?

  AT: Upřímně, moje hlavní motivace je teď Sanctuary. A pak mám dítě, takže….

  GN: Musí to znamenat hodně času.

  AT: Určitě. Točíme 15-16 hodin denně a je to jediné, na co mám čas.

  GN: Moc děkuji za váš čas a přeji příjemný zbytek dovolené.

  AT: Já také děkuji.

  Autorem rozhovoru pro thescifiworld.net je Gilles Nuytens.

  Přeložila a upravila Klenotka.