Stargate Atlantis Project

Rozsáhlý český webový server plný informací o úspěšném televizním sci-fi seriálu Stargate Atlantis.

Nejnovější rozhovory
Interview s Robertem Picardem

Richard Woolsey byl představen jako vedlejší postava, původně měl zatápět jako byrokrat IOA hrdinům z SG1 a SGA. Teď, po pěti letech, přebírá velení nad Atlantis...

 • přečíst interview


 • Interview s Alanem McCulloughem

  Alan McCullough začal psát scénáře ke Stargate v 9. sérii SG1. Napsal několik epizod SGA. Stálým členem a spolu-producentem je však teprve druhým rokem, přičemž jeho prvním „oficiálním“ rokem se stala 4. série SGA.

 • přečíst interview


 • Interview s Davidem Hewlettem

  Před koncem 4. série poskytl David Hewlett rozhovor pro about.com. Mluví v něm nejen o uplynulém roce v Atlantis a o své postavě doktora McKaye, ale také o své další práci, a o natáčení 5. série...

 • přečíst interview


 • 14.10.2007 – Interview s Davidem Nyklem

  Gate World měl možnost hovořit s Davidem Nyklem, představitelem českého vědce Radka Zelenky ve Stargate Atlantis. David mluví o tom, že ve 4. sérii bude mít víc prostoru než kdy předtím, také se věnuje změnám, které se v Atlantis odehrály a mluví o svých nových hereckých kolegyních, Amandě Tapping a Jewel Staite.

  GateWorld: Pro Gateworld.net, jsem David Read a mám na telefonu pana Davida Nykla, Radka Zelenku.

  David Nykl: Ahoj, Gatworldeři!

  GW: (smích) díky, že jste si opět našel čas na rozhovor s námi, Davide.

  DN: Potěšení je na mé straně.

  GW: Čtvrtá série se právě dotočila. Jak se v tuhle dobu vždycky cítíte? Cítíte to podobně každý rok?

  DN: Jo, je to podobné v tom, že hercův denní chléb je nejistota. Vážně, musíme mít na paměti, že jsme šťastná menšina, my, lidi ze Stargate, že máme stálou práci. I přes ty čtyři roky, které jsme zatím dělali.
  Teď, samozřejmě, jsme všichni optimisté a těšíme se na 5. sérii, ale nic není jisté. Nemáte žádné záruky. Jdeme dál a máme záložní plány a plány B a C a D. Mluvím samozřejmě pouze za sebe, ale jsem si jistý, že takhle přemýšlí i ostatní. „Co se stane, když se nevrátíme?“

  fotoGW: Jaké byly pocity při natáčení? Měli jste pocit, že tohle by mohla být poslední série? Asi jste byl na večírku ke konci natáčení?

  DN: Ano, ano, byl. Ne, právě naopak. Pocity byly opatrně optimistické, pokud můžu použít slova některých známých politiků. Je to vidět právě na stránkách jako je třeba Gate World, se vší online podporou, a s podporou ze světa. Je to škoda, že osud populárního seriálu by měl záviset na pár krabičkách na televizních přijímačích. Tohle se musí změnit.
  Hlídáme sledovanost podle Nielsena. Všichni letos žijí a dýchají sledovaností. Ten model je tak odlišný se sledováním online, s webepizodami, s epizodami na mobilu, a ta část, která se dívá v pátek večer na televizi, je jenom malou částí toho všeho.

  GW: Ano, stala se z nás jiná kultura. Taková, co musí mít všechno, co chce a chce to mít okamžitě.

  DN: Ano, to je pravda, ale to je proto, že máme technologie, které toho jsou schopné a že máme společnosti, které jsou schopné to k lidem dostat.

  GW: Správně. Říkal jste, že jste byl letos asi v 10 epizodách?

  DN: Je to tak.

  GW: Skvěle. Je nějaký výjimečný okamžik, který se vám z této série vybaví?

  fotoDN: Bylo jich několik. Bylo tam několik epizod, v neposlední řadě „Adrift“, který se teď nedávno vysílal. Bylo to hodně zábavné, točit ty scény ve skafandru a před zeleným plátnem. Ty obleky pro astronauty byly pro natáčení skvělé. Dala se v nich zachytit realita.
  A taky, všechny plány pro vytvoření těch obleků se našly na internetu (smích). Bylo to vážně skvělé.
  Bylo to pěkné. Byla to zábava a pracovat s Joem (Flaniganem) je vždycky potěšení.

  GW: Byla to vaše první vesmírná procházka v televizi?

  DN: Myslím, že byla!Ano byla! (smích).

  GW: Neměl jste klaustrofóbii?

  DN: Ne. Ne moc. Vlastně jsou ty obleky docela pohodlné. Byli jsme zavěšení jako loutky. Jenom nás na naše místa zvedli do vzduchu, na provázcích a tam odtud nás vedli (smích)

  GW: Viděl jste tu epizodu kompletní?

  DN: Ano, konečně jsem ji viděl celou. Díval jsem se minulý týden ve svém přívěsu na produkční kopii a bylo to ohromné. Díval jsem se najednou taky na „Lifeline“ a na „Doppleganger“.

  GW: Slyšel jste o tom, že epizoda „Doppleganger“ běžela dřív?

  DN: Slyšel jsem, že byla nedopatřením vypuštěna na iTunes.

  GW: Je to tak. Část z nás ji vidělo a byla skvělá!

  DN: „Byla skvělá“? No, to je dobře. Jo, je to skvělá malá epizoda. Ale nevím, už byla v televizi? Myslím, že je to tenhle pátek.

  GW: „Doppleganger“ je příští týden. Teď v pátek bude ta, kde má velkou roli Jason (Momoa).

  DN: To je myslím „Reunion“.

  GW: Je to tak.

  DN: „Reunion“ je tady! Takže to jenom trochu prohodili. Skvěle!

  GW: Jak byste srovnal 4. sérii s předchozími roky?

  fotoDN: Zajímavá otázka. Myslím, že největší rozdíl je to, jak se změnilo obsazení a jak se autoři soustředili na rozvoj nových postav a jejich začlenění do Stargate vesmíru. Máme dva nové členy, kteří měli na Atlantis opravdu dobrý vliv. Hodně scénářů a situací bylo zaměřeno tímhle směrem.

  GW: Jak přítomnost Amandy Tapping a Jewel Staite změnila dynamiku na place?

  DN: Prostě už tím, kdo jsou, je to samozřejmě jiné. S oběma se báječně pracuje. Těch několik scén, které jsem měl s Jewel, jsem si opravdu užil. Měl jsem příležitost pracovat po celou jednu epizodu s Amandou, v „Quarantine“, a obě jsou to fantastické dámy. Práce s nimi je skvělá.
  Ta dynamika, to se asi ještě uvidí přímo v těch epizodách, ale co jsem zatím viděl, tak je to ohromné. Říkám to proto, že i když mi opravdu chybí Torri a Paul, tak ty změny byly pozitivní i v tom smyslu, že jsme si každý prošli trochou bolesti, abychom toho dosáhli.

  GW: Hodně z nás doufám, že 4. série bude temnější a odvážnější. Z toho, co jste zatím viděl, myslíte, že jste to zvládli?

  DN: Oh, ano. Způsob, jakým je to natáčené, tón, osvětlení, nálada, obsah. O hodně temnější a odvážnější, přesně tak. To je dobrý popis 4. série. S tím bych souhlasil.

  GW: Jak přítomnost Samanthy Carter ovlivní vaši pozici jako jednoho z McKayových hlavních vědců? Máte s McKayem pořád ty samé scény, nebo byla vaše přítomnost upravena tak, aby tam mohla fungovat trojice vědců?

  DN: Myslím, že byla trochu upravena. Neměl jsem letos tolik scén s McKayem jako v minulých letech, ale nevím, jestli je to způsobeno přítomností Amandy. Měli jsme ženu „kapitánku“ už od začátku, takže je to přirozené. Jak jsem řekl, hodně se na nově příchozí postavy zaměřili. Rozvíjí jejich postavy a taky jejich vztahy s ostatními postavami.
  Pořád mám s Davidem a Amandou fantastické scény a myslím, že všichni odvedli kus práce, aby všichni na Atlantis zapadli.

  GW: Radek obvykle hraje vedle Rodneyho druhé housle. Uvidíme letos ze Zelenky i něco víc?

  fotoDN: Možná. Těch několik scén, které jsem měl s Amandou, naznačuje, že chtějí využít Radka i v jiných směrech a nejen pro práci s McKayem, což je dobře. Ale hlavní jsou scény s McKayem. Ten jejich vztah. Hodně tomu fandím. Opravdu mě baví je dělat a rád pracuji s Davidem Hewlettem, takže rád vidím, když je takových scén víc.

  GW: Martin Gero říkal, že když nechce něco v epizodě vysvětlovat, tak vás dva dá dohromady a tím způsobem, jak se mezi sebou bavíte, to pak vysvětlíte, aniž by tam Martin musel každou věc složitě vysvětlovat.

  DN: (smích) Všiml jsem si toho! Všiml jsem si toho malého triku. Skáčeme si vzájemně do řeči a nemusíme všechno vysvětlovat! (smích) To je dobrý způsob, jak to udělat.

  GW: Která epizoda se vám vybaví jako důležitá ve spojení se Zelenkou? Zmínil jste „Quarantine“.

  DN: Ano, ta byla hodně dobrá. Byla to úžasná epizoda, kde všichni dostaneme šanci se dostat do neobvyklých skupinek, a je to takový malý, postavám věnovaný kousek od Carla Bindera. Ten scénář se mi vážně moc líbil. Jak jste řekl, „Adrift“ a „Doppleganger“, to byla také pěkná práce. Taky jsem si užil „Reunion“. Tyhle čtyři vybočují hlavně proto, že jsem měl zase šanci pracovat s Amandou, Joem a Davidem.

  GW: Uvidíme Zelenku jít letos zase ven s týmem? Možná se dostane do smrtelného nebezpečí?

  DN: (smích) Ne! Žádné chození na mise. Vlastně ano, „Doppleganger“. Tam je nebezpečí. A kromě toho to snad byla jediná, kde jsem šel taky na misi. Důvod, proč jsem si na ni nemohl vzpomenout je ten, že to bylo natáčené ve studiu. Jiná planeta je obvykle někde v nějakém místě venku, mimo studio. To jsem letos nedělal.

  GW: Jsou dobří ve vytvoření věrohodného prostředí. Někdy mám problém rozlišit jestli je to venku nebo ve studiu.

  DN: Bylo to dobře udělané, že? Jo, jsou hodně dobří.

  GW: Myslíte si, že Radek jako postava vyrostl od té doby, kdy nám byl představen?

  DN: Myslím, že určitě. Totiž, myslím, vzhledem k tomu, že začínal jako jednodenní postava v epizodě „Thirty-eight minutes“. A pak ty scény s McKayem a vztahy s dalšími postavami. Je úžasné, jak moc se ta postava rozvinula. Užíval jsem si tu práci a taky mě baví práce se všemi těmi lidmi a já doufám, že to bude pokračovat.

  fotoGW: Nebojíte se někdy, že vaši postavu zabijí nebo vás autoři ujistili, že je Zelenka příliš cenný než aby to udělali?

  DN: Ne, ne. Nikdo mě v ničem neujistil (smích). Ne. Nedostávám moc ujištění v tomhle směru. Ani nevím, jestli jsem v další epizodě. Když se mi na prahu objeví scénář, tak si říkám, že teda v téhle epizodě budu.

  GW: Ale nedíváte se na konec? Jestli pořád dýchá?

  DN: Jako jestli si neprojíždím stránky scénáře až do konce? Vlastně ne. Nejdřív si přečtu scénář celý a pak si ho teprve začnu dělit na jednotlivé části.

  GW: Jste rád, když dostanete nový scénář? Jak reagujete, když jo dostanete?

  DN: Miluju to! „Skvěle! Budu pracovat!“ Miluji to, když jsem v epizodách. Vždycky chci víc.

  GW: Takže vám předem nevolají? Scénář prostě přistane u vašich dveří a očekává se, že se tam za pár týdnů objevíte?

  DN: Přesně takhle se to děje, ano.

  GW: Páni! To je docela síla!

  DN: Já vím. Ale takhle to vypadá. Scénář se objeví a já jdu do práce.

  GW: Máte nějakou smlouvu?

  DN: Ne.

  GW: Takže když pracujete na jiném projektu tak prostě zavoláte….

  DN: No, ano, pak je to problém oddělení, které má na starosti natáčecí rozvrh.

  GW: Jestli je tohle poslední série Atlantis, jak myslíte, že si ji lidé budou pamatovat za pět, deset let:

  DN: Bože, o tom nechci vůbec spekulovat. Osobně nevěřím, že tahle série bude poslední. Myslím, že budeme pokračovat. Cítím se docela optimisticky. Myslím, že spousta herců a scénáristů to cítí stejně. A pokud jde o nějaký odkaz, na něco takového je příliš brzy.
  Co jsme zatím dali dohromady je klasický sci-fi seriál, a já doufám, že lidé, kteří mají tohle rozhodnutí na starosti, rozhodnou o našem pokračování a nechají nás to dělat tak dlouho, dokud nás fanoušci budou chtít sledovat.

  GW: Máte teď nějaké jiné projekty, v kterých vás vaši fanoušci mohou vidět?

  fotoDN: Pracuji na filmu „Helen“, kde hraje hlavní roli Ashley Judd. Mělo by to být někdy příští měsíc. Mám tam pár natáčecích dní. Budu hrát manžela jedné z kamarádek hlavní hrdinky. Vím o tom hodně málo. Vím jenom, že jsem byl obsazen, ale ještě jsem neviděl scénář. Je to normální film do kin, takže se na to těším.
  Jinak mám také pár conů. Příští týden pojedu do Amsterdamu na Utopia Con a pak do Německa na con od Wolf Events, je to blízko Hannoveru, a pak CollectorMania v Manchesteru, kde bude i Jason Momoa.

  GW: Práce herce ve sci-fi nikdy nekončí.

  DN: Práce sci-fi herce nikdy nekončí. Přesně tak. Doufejme, že je to proroctví pro další sérii.

  GW: Máte nějaké vzpomínky z nedávných conů? Lidé mohou být pěkně nepředvídatelní.

  DN: To je pravda. Všechny cony, kde jsem byl, jsem si užil. Je to obrovská příležitost potkat se s fanoušky a opravdu vidět, co se děje tam venku. Ty kousky, které získávám z mailů a některých báječných dopisů, jsou jen zlomek toho, co můžu vidět, když jezdím na cony.
  Vždycky mě udivuje, jak to sledují lidé z celého světa, a ten způsob, jak tomu lidé věnují pozornost a vášnivě se o ten seriál starají. Myslím, že je to úžasný fenomén, který je u Stargate unikátní.

  GW: Máte nějakou zprávu pro fanoušky?

  DN: Všechny vás miluju! (smích) Díky za všechnu vaši podporu a doufám, že budeme pokračovat i příští rok.

  GW: To bude 5. série, pane!

  DN: To bude 5. série, Davide. Díky!

  Rozhovor pro Gateworld dělal David Read, pro sga-project přeložila a upravila Klenotka