Stargate Atlantis Project

Rozsáhlý český webový server plný informací o úspěšném televizním sci-fi seriálu Stargate Atlantis.

Nejnovější rozhovory
Interview s Robertem Picardem

Richard Woolsey byl představen jako vedlejší postava, původně měl zatápět jako byrokrat IOA hrdinům z SG1 a SGA. Teď, po pěti letech, přebírá velení nad Atlantis...

 • přečíst interview


 • Interview s Alanem McCulloughem

  Alan McCullough začal psát scénáře ke Stargate v 9. sérii SG1. Napsal několik epizod SGA. Stálým členem a spolu-producentem je však teprve druhým rokem, přičemž jeho prvním „oficiálním“ rokem se stala 4. série SGA.

 • přečíst interview


 • Interview s Davidem Hewlettem

  Před koncem 4. série poskytl David Hewlett rozhovor pro about.com. Mluví v něm nejen o uplynulém roce v Atlantis a o své postavě doktora McKaye, ale také o své další práci, a o natáčení 5. série...

 • přečíst interview


 • 11.9.2007 – Interview ze Sci-Fi Weekly

  Sci-Fi Weekly dělal rozhovory s Davidem Hewlettem, Amandou Tapping, Rachel Luttrell a Joe Flaniganem o 4. sérii Stargate Atlantis, o jejích změnách a o tom, jak oni osobně je pociťují. Spojili několik rozhovorů v jeden velký a my vám ho teď přinášíme.


  fotoSci-Fi Weekly: Minulý rok jste přišli o postavu doktora Becketta, což zanechalo v týmu určitě mezeru. Jak jste se ohledně odchodu Paula McGilliona cítil?

  David Hewlett: Pro mě to byla velká díra, protože už se mnou Paul, který je můj dobrý přítel, na place nebyl. Ale jak se ukázalo, ve sci-fi nikdo neumírá – nedávno s námi znovu točil a bylo to skvělé. A doufám, že ho ještě uvidíme. Tedy, já v to doufám. Nepřekvapilo by mě to.

  SFW: Co nám můžete říct o Beckettově návratu?

  DH: No, určitě je nečekaný. Tedy ne nečekaný z pohledu fanoušků, ale rozhodně je komplikovaný (smích). Řekněme, že se Beckett do jisté míry stane produktem svého vlastního génia. A neuvidíme jenom staré přátele, ale také nepřátele. Je to velmi pěkný dvoj-díl a taky velmi emotivní. A konec je taky báječný. Jestli můžu soudit, tak fanouškům se to bude líbit. Při natáčení jsme si užili spoustu legrace. Paul se vrátil v nejlepší formě. A McGillion je taky velký gentleman. Všem koupil pizzu. A bylo to opravdu, opravdu skvělé mít ho zpátky a všichni byli rádi, že ho mají zase poblíž. Je jedním z herců, který vždycky najde půdu pod nohama, ať je kdekoliv. Ale já doufám, že si zase najde cestu zpátky do té naší malé galaxie.

  SFW: Jak představení nové postavy, doktorky Kellerové, kterou hraje Jewel Staite, ovlivnilo vaši postavu?

  DH: Ze zcela sobeckého hlediska, musím se naučit odsekávat dalšímu vědeckému důstojníkovi. Z hereckého hlediska, věci se pro mě zase trochu zamíchají. Myslím, že dnešní diváci – a nejen sci-fi žánru – jsou mnohem inteligentnější a důvtipnější než bývali. Myslím, že lidem se líbila ta známost a téměř opakování toho, co bylo v seriálu a mezi postavami. A myslím, že teď by pomalu chtěli, aby se věci měnily každý týden. A tohle jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout.
  Nejen, že je Jewel sci-fi ikona díky Firefly, ale navíc je to vážně skvělá herečka. Dá se říct, že mě to nakopává kupředu, protože mezi Jewel a Amandou, které si v podstatě ukradnou scénu pro sebe, je těžké zůstat ve hře. Prostě musím vydržet. Ale to jim neříkejte (smích).

  SFW: Vaše sestra, Kate, se vrátí do Atlantis do epizody „Miller’s Crossing“.

  DH: Návrat McKayů. Byl jsem nadšený, že pochopili moje narážky na to, že by mohli obsadit mou sestru do role Rodneyho sestry a opravdu to zrealizovali. A tento rok je zpátky. Některé mé oblíbené scény jsou právě z téhle epizody. Sledovat McKayovu rodinku, jak se snaží utéct z dobře střežené budovy, hádající se přitom o směru, prokládající to připomínkami o bloudění v supermarketu v dětství, to je opravdu zábava. Tahle epizoda je skvělá. Dozvíme se tam hodně o McKayovi a jeho rodině. A to je to, co si jako herec prostě užíváte. Takže je zpět. Samozřejmě teď se zase musím snažit, aby to s Kate rychle vyřídili, protože nechci přijít o práci (smích).

  SFW: Jste spokojený se směřováním 4. série?

  DH: Přál bych si, abych měl víc času ji sledovat. Na jednu z věcí, na kterou se těším během natáčecí pauzy, je to, že se na tuhle sérii opravdu podívám, protože teď nemám vůbec čas. Lidi se vždycky ptají na to, kam chci, aby moje postava směřovala, co byste s ní udělal a tak a já vždycky odpovídám, že autoři mají o tomhle mnohem lepší představu než já. Vždycky se nemůžu dočkat toho, s čím přijdou. Přijde mi až trochu děsivé, že McKayovi tolik rozumí, že s ním sympatizují. Myšlenka, že někde pracuje flotila autorů, kteří jsou jako McKay, je dost děsivá. Letos to nebyl jenom rok velkých změn, ale také velkého zmatku. Trávíme den tím, že natočíme scénu z jedné epizody a ten samý den točíme scénu z jiné. Jenom se modlím, aby to všechno dávalo smysl, až to slepí dohromady.

  SFW: Očividně máte smysl pro kousavý humor, takže bylo jasné, že si pro svůj filmový debut, A Dog’s Breakfast, vyberete komedii.

  DH: Tak každý, kdo mě zná, není překvapený, že když mám příležitost, tak ze sebe udělám idiota (smích). Viděl jsem spoustu tvůrců, jejichž první film je něco pokrouceného a temného. A já jsem si řekl, že chci udělat něco vtipného – něco, u čeho by se mohla pobavit celá rodina. Jsem velký fanda starého Růžového pantera a Cary Granta a taky Bustera Keatona a všech těhle věcí a, ovšem, taky filmu Ryba jménem Wanda, což je jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů. A já jsem chtěl udělat něco takového.

  SFW: Produkce filmu a herci jsou vaši přátelé a rodina, jak jste to dal všechno dohromady?

  DH: Původně jsem chtěl prostě koupit digitální kameru a vybavení a natočit si to všechno sám během víkendu nebo tak, ale pak jsem přemluvil Jane, moji lepší tři-čtvrtinu, aby film produkovala a ona promluvila s Johnem Lenoxem, který dělá SG-1 už roky a roky a roky. A toho idiota z nějakého důvodu napadlo, že ve svém volném čase přijde a bude organizovat náš film. Takže, ozbrojeni dvěma nejskvělejšími producenty, jaké můžete mít, jsme začali dělat opravdový film.
  Jenže všechno nakonec začalo žít jakoby vlastním životem. Chtěli jsme to distribuovat sami, ale pak někdo přišel s nápadem, abychom film nabídli MGM. A my jsme jim ho nabídli a oni prostě jen tak souhlasili. Ale řekli, že to bude distribuce jenom do Států, ale my chtěli celosvětovou a s tím taky souhlasili. A najednou jsme se divili, že máme film, který půjde do světa a jak k tomu vlastně došlo.

  SFW: A herci?

  DH: Je to opravdu rodinný film. Dělal jsem ho s rodinou, přáteli, můj pes je jedna z hlavních postav. Přál bych si, abych do toho mohl vložit víc peněz. Určitě by mi na to přátelé půjčili, kdybych se zeptal a došel bych s filmem ještě dál, ale už tak do toho dali víc než dost. S více penězi by na tom mohlo dělat víc lidí. Ale tohle všechno byli jenom naše vlastní peníze. Já a moji přátelé jsme to dali dohromady. Udělali jsme sami celý film, se vším, včetně post-produkce, za 120 tisíc dolarů. Podle filmových žebříčků to nic není. A to hlavně proto, že lidi ve filmu pracovali zadarmo a zaplaceno dostanou až film vyjde na DVD a oni dostanou podíl z tržeb.
  U filmu jako je tenhle musíte být neuvěřitelně všestranní. Scénář jsem napsal s pomocí Jane. Napsali jsme seznam toho, co tam potřebujeme mít a vypadalo to asi takhle: [David změní tón hlasu] „Ahoj Chrisi (Judge), nechtěl by sis zahrát zoufalce, který si nemůže najít holku?“ A překvapivě řekl ano. Chudák Rachel (Luttrell) neměla na výběr. Myslím, že jsem po ní hodil nějaké šaty a řekl jí, aby odříkala svůj text. A McGillion, bože, ten nemohl dělat vůbec nic (smích). Byl v tom od začátku.


  fotoSFW: V Atlantis přivedete svou postavu na další úroveň. Jaký je rozdíl mezi vaší postavou v SG-1 a Atlantis?

  Amanda Tapping: Musí teď dokázat řídit celou základnu – a samozřejmě, její styl je, že nechce nikoho naštvat. Na Atlantis přichází za situace, kdy je tam plno zármutku. Ztratili jednoho ze svých velitelů a ze začátku se zdráhají přijmout někoho nového. A pak se samozřejmě ukáže, že tím novým velitelem bude Sam Carterová, což je pro některé dobré a pro jiné ne. Takže musí být hodně opatrná, ale myslím, že část jejího velení, nebo alespoň tak, jak jsem se ji rozhodla hrát, sestává z toho, že bere sílu od lidí, kteří jsou kolem ní a spoléhá na ně. Respektuje Sheppardovy zkušenosti, protože i když ona má stejné vojenské zkušenosti jako on, nejsou z téhle galaxie. Nikdy nebojovala s Wraithy a tak mu hodně naslouchá. Naslouchá i McKayovi a jeho vědeckým zkušenostem z galaxie Pegasus. Není tam tolik bojů mezi McKayem a Carterovou, jak byste si možná mysleli – částečně proto, že ona je velící a musí mu ukázat nějaký respekt, i když ji třeba štve. A Teyla a Ronon jsou pro ní naprosto neznámí a musí si najít cestu, jak s nimi vyjít. Takže je to hodně jiné. Ty vztahy jsou velmi nové a svěží. Jewel Staite je tam teď jako nová doktorka a je úžasná. Mezi našimi postavami se začne vytvářet pěkné přátelství.

  SFW: Postavy Sam Carterové a Rodneyho McKaye mají dlouhou historii ještě z SG-1. Jak se ten vztah změnil teď, když je ona velící expedice?

  AT: No, myslím že prostě musel připustit, že jsem chytřejší a lepší (smích). Vyřešili to? To já nevím. Ale myslím si, že ano. Jsem lepší a jsem chytřejší. Ale David by vám asi řekl pravý opak (smích). Rozhodně v téhle sérii zatím není moc vzájemných sporů, ale jsem si jistá, že na to dojde.

  SFW: A co nějaký romantický zájem z jeho strany?

  AT: Má přítelkyni a vlastně to říká velmi často nahlas. Je tam taková pěkná scéna, kdy Sam přijde do města jako nová velící. McKay tam říká něco jako: „Víte, asi byste měla vědět, že se s někým vídám…“ a Carterová na to nijak nereaguje a David to hraje skvěle. Pak říká něco jako: „Takže kdybyste někdy myslela, že vy a já…“ Takže je to hodně vtipné. Takovým typickým McKayovým arogantním způsobem a je to skvělé.


  fotoSFW: Ve čtvrté sérii naberou věci nový směr. Celý seriál projde takovým lehkým resetem.

  Rachel Luttrell: Tak vedení seriálu se hlavně přesunulo na jiné lidi, Brad a Rob jsou v pozadí a Paul Mullie a Joe Mallozzi je vystřídali. Oni to teď vedou a mají nějakou vizi, kterou seriálu vtiskli. A nejen to, i třetí série byla plná zvratů, protože jsme ztratili dvě důležité postavy, jednou je Carson Beckett. A Elizabeth, osobnost její postavy se úplně změní a nabere zcela jiný směr, a její účast v týmu už není tak velká jako v minulosti. To samo o sobě úplně změnilo tvář seriálu. Ale jsou tam pořád ty prvky, které dělají SGA tím, čím je. Ale ano, je jiná. A máme Amandu Tapping jako součást seriálu. A připojila se k nám Jewel Staite.

  SFW: Jaké bylo zapojit Amandu do vašeho týmu?

  RL: Pravda je, že oba seriály, i když jsou různé celky, tak mezi herci z obou seriálů si během posledních čtyř let vytvořili velmi blízké vztahy. Amanda byla báječná. Vždycky byla podpůrná síla v celém tomhle televizním průmyslu, jako žena v tomto průmyslu, a jako žena přímo v SG průmyslu. Takže pro mě bylo skvělé mít jí poblíž. A na otázku, co přinese, je myslím odpověď už jen to, že byla v SG-1 a myslím, že pro nás všechny znamená novou energii.

  SFW: Co můžeme čekat od postavy Teyly ve 4. sérii?

  RL: Hodně. Teyle se toho stane hodně, což je pro mě jako pro herečku naprosto skvělé. Byly tam takové ty věci, kterých jsme se dotkli v minulých letech. Víte, ty vrozené schopnosti, které má, její fyziologie atd. Takže to trochu rozšíříme, například její spojení s Wraithy. Ale i mnohem víc než to. Je to spojení s jejími lidmi, a ten fakt, že má milostný zájem, který přede všemi skrývala. Ještě jsme ho nepotkali – já jsem ho ještě nepotkala. Doufám, že budu součástí jeho výběru při castingu.

  SFW: Jak se Teyla za ty roky změnila?

  RL: Byla to velká změna. Když jsme jí poprvé potkali, byla šťastná se svými lidmi, tedy šťastná, jak jen za daných okolností mohla být. Ale odešla od svých lidí, jejichž byla součástí a vůdcem, aby se stala členkou téhle nové skupiny lidí, kteří do jejího život přinesli hodně různých názorů. Změnila se v mnoha ohledech.
  Všechno to je součástí toho, kam Teyla bude tento rok směřovat. Uvidíme v její postavě několik nových charakterových odstínů. Objeví se v ní výrazný temnější odstín, pomstychtivější stránka její osobnosti, který bude souviset s loajalitou k jejím lidem. Během začátku série se objeví velká záhada, která obklopuje její lidi. A to je něco, co jí pronásleduje celou sezónu. Ale jsou tam také světlejší okamžiky, které ji potkají. Také se velmi zakulatí.

  SFW: Doslova. Vaše těhotenství bylo vepsáno do seriálu. Jaký dopad má na Teylu těhotenství?

  RL: Jako pro herečku, je pro mě velmi vzrušující ukázat víc stran své postavy. Totiž, nejen, že se v ní projeví ta temnější stránka, ale také se bude muset postarat o pravděpodobně posledního člověka ze svého druhu. Ukáže se v ní hodně odlišných stránek osobnosti. Jsem z těch příběhových linií velmi nadšená.


  fotoSFW: Jak se změnila dynamika mezi lidmi po změnách ve čtvrté sérii?

  Joe Flanigan: Přišli jsme o Paula McGilliona, který byl cenným členem našeho týmu, jak profesně, tak jako člověk. Takže nám chybí. Ztratili jsme Torri Higginson – bože, to zní jako pohřeb – která byla taky cennou členkou naší skupiny. Ale také jsme cenného člena získali, Amandu. Je opravdový veterán, zná tenhle žánr, a umí přesně odříkat ty science-fiction technobláboly, dokonce snad lépe než David, což je opravdu těžké.
  Ta dynamika, která se vyvinula v seriálu, plyne hlavně z toho, že se s Davidem dlouho znají, a jejich postavy mají takový podivný vztah, což je velmi zábavné sledovat. Moje postava teď víc poslouchá, a snaží se držet krok se vší tou vědou tam. Takže mě uvidíte víc naslouchat. Nebo jak se o to aspoň snažím.

  SFW: Ten přechod byl lehký nebo těžký?

  JF: Bylo zajímavé, jak jsme přešli od Torri k Amandě. Dlouho jsme o tom diskutovali. Bál jsem se, že je ten přechod moc rychlý. A tak jsem zašel za našimi autory a řekl jsem jim, že mi ten přechod připadá moc rychlý. Řekl jsem, že bychom se měli pokusit Elizabeth najít, a udržet si tak naději, že se někdy vrátí a že jí zachráníme. A tak to tam napsali a myslím, že se to povedlo.

  SFW: Jaké to bylo zvyknout si na Amandu ve velení?

  JF: Amanda a já jsme se snažili najít nějaký prostor pro vzájemný konflikt. Drama není zajímavé, když spolu lidi vycházejí. Je to zajímavé, když si jdou po krku. Proto lidi milují seriály. Když se tam všichni zabíjejí se nebo se milují. Když spolu všichni vychází, je to mdlé a prázdné. A tak jsme se snažili najít oblast, kde bychom měli problémy. Jeden z hlavních problémů je, že ona je taková sympatická postava, je nemožné na ní najít chybu. U mé postavy ji najdete – jsem drzoun (smích). Davidova postava je osina v zadku, takže máme takové charakterové vady, kterých se můžete chytit. Ale ona je normálně fungující lidská bytost. Takže se snažím najít nějakou slabost, podle níž bychom mohli vytvořit nějakou dějovou linii. A to byla docela výzva.

  SFW: Jak se liší natáčení science fiction od natáčení obyčejného dramatického seriálu?

  JF: Začínal jsem v dramatech v rolích policistů a tak. Mají sklon natáčet to v úzkém okruhu lidí, jako vidíte třeba v C.S.I, a hodně se spoléhají na uzavřenost.
  Science-fiction – když jsem poprvé viděl pilotní epizodu Atlantis, zavolal jsem si jednoho z asistentů režie a řekl mu, že jestli to chtějí dál natáčet takhle velké, tak aby mi to řekli, že to musím vědět. Protože tohle váš výkon změní. Zmizíte. Když budete svůj výkon držet tady [označí nízkou úroveň], tak zmizí, když ho předvedete v tak velké věci. Takže jsem musel udělat tyhle úpravy. Dá to hodně práce, vytvořit si tady nějaké mezilidské vztahy, protože tady nejde ani tak o interakci mezi lidmi, ale o hraní před zeleným plátnem, o speciální efekty a o tohle všechno. Dělají věc, která se jmenuje blokové natáčení. Přišpendlí vás k Puddle Jumperu, kde se najednou natočí deset scén a je velmi těžké udržet si povědomí o tom, co se vlastně děje, protože něco vybuchuje tamhle, nějaká planeta je tamhle, a ve skutečnosti zíráte z okna na tlupu lidí s nějakým vybavením. Takže to je nepochybně hodně podnětné.

  SFW: V seriálu se vám stává, že musíte použít nějakou technologii, abyste mohl něco opravit. Jste i ve skutečnosti člověk, co si všechno sám opraví?

  JF: Jsem opravář. Miluji opravování věcí. Jsem v tom pozoruhodně úspěšný. Rád si věci osahám. Ale neřekl bych, že jsem expert na technologie. Ale miluji různé mechanismy a vynálezy. Dokážu strávit celý den v obchodě s takovými věcmi. Když jsem mezi svým počítačem a iPodem, nepotřebuji nic dalšího. Vždycky hledám Svatý Grál, takový dokonalý přístroj se vším všudy.

  Ze scifi.com přeložila a upravila Klenotka