Stargate Atlantis Project

Rozsáhlý český webový server plný informací o úspěšném televizním sci-fi seriálu Stargate Atlantis.

Nejnovější rozhovory
Interview s Robertem Picardem

Richard Woolsey byl představen jako vedlejší postava, původně měl zatápět jako byrokrat IOA hrdinům z SG1 a SGA. Teď, po pěti letech, přebírá velení nad Atlantis...

 • přečíst interview


 • Interview s Alanem McCulloughem

  Alan McCullough začal psát scénáře ke Stargate v 9. sérii SG1. Napsal několik epizod SGA. Stálým členem a spolu-producentem je však teprve druhým rokem, přičemž jeho prvním „oficiálním“ rokem se stala 4. série SGA.

 • přečíst interview


 • Interview s Davidem Hewlettem

  Před koncem 4. série poskytl David Hewlett rozhovor pro about.com. Mluví v něm nejen o uplynulém roce v Atlantis a o své postavě doktora McKaye, ale také o své další práci, a o natáčení 5. série...

 • přečíst interview


 • 10.10.2007 – Interview s Jewel Staite

  Jewel Staite, známá díky postavě Kaylee ve sci-fi seriálu Firefly, se připojí ve 4. sérii Atlantis jako nová lékařka, doktorka Jennifer Keller.
  V nedávném interview pro Gate world mluví jak o Atlantis, tak například o tom, jaké to je, přijít po Paulu McGillionovi a jak se jí pracuje s Amandou Tapping a Rachel Luttrell.

  GateWorld: Pro Gateworld.net, jsem Chad Colvin. Dnes mám vzácnou příležitost mluvit s Jewel Staite. Jewel, díky, že jste si ve svém programu našla čas na rozhovor se mnou.

  Jewel Staite: Žádný problém!

  GW: Seriál „Firefly“ pro vás hodně znamenal a určitě vás zviditelnil jako herečku. Jaké to bylo?

  JS: „Firefly“ byl vážně jeden z nejlepších zážitků mého života, soukromě i profesionálně. Herci si od začátku rozuměli. Okamžitě se z nás stala rodina, spolu se sledováním sportu u televize a nedělních obědů. Já to neříkám jen tak – tihle lidé byli částí mé svatební hostiny!
  A Joss Whedon je prostě skvělý. Je jedním z těch scénáristů, kteří mě dokážou ve stejnou chvíli rozbrečet i rozesmát. Upřímně, jednou za rok si sednu, na celý seriál se znovu podívám a vzpomínám na tohle období mého života. Ale neříkejte to lidem z Atlantis. Už tak se mě hodně ptají, který štáb lépe vypadá.

  fotoGW: Daly vám zkušenosti z „Firefly“ a „Serenity“ něco, co si nesete dál? Že jste třeba jistější v jiných rolích nebo třeba ve vztahu k fanouškům?

  JS: Rozhodně mi to dalo nějakou praxi ve vztahu k fanouškům sci-fi! Uvedlo mě to do světa sci-fi conů, které jsou jako nekonečná jízda a na které stojí za to jezdit. Zvlášť, když máte slabost pro Wookie, jako já. Sci-fi fanoušci jsou děsiví, protože jsou neuvěřitelně chytří. Mnohem chytřejší než já. A to vám dokáže pěkně nahnat strach, při zodpovídání těch promyšlených dotazů!
  Když „Firefly“ zrušili, trochu mi to zlomilo srdce. A když jsem byla na svém prvním conu, překvapilo mě, že tam byli lidi, kteří to milovali, podporovali a rozuměli tomu a to mi pomohlo cítit se o hodně lépe. Pro herce neexistuje lepší trávení volného času, než je návštěva sci-fi conu!
  Ale popravdě, největší lekci, kterou jsem si z „Firefly“ odnesla, bylo, že se mám na chvíli zastavit a užívat si tu skvělou věc, na které pracujete. Protože vám to můžou sebrat stejně rychle, jako vám to dali. Teď pracuji se skvělým štábem a tu práci miluju a každý den se na chvíli zastavím, abych to mohla vstřebat, abych tak řekla.

  GW: Plánujete taky návštěvu nějakého SG conu?

  JS: Když mě pozvou a když budu moct, tak velmi ráda. Obzvlášť, jestli se moje postava bude lidem líbit.

  GW: Jste fanynka science-fiction?

  JS: Jsem fanynka dobrých projektů, ať jsou sci-fi nebo ne. Obvykle sleduji věci kvůli hereckým výkonům, ale nevylučuji nic z televize ani filmu. Je jedno, jaký je to žánr.

  GW: Řekněte nám něco o roli Ellii v epizodě Instinct ve 2. sérii Atlantis. Jak jste tu roli získala?

  fotoJS: Než jsem dostala scénář, tak jsem nikdy neviděla ani jednu epizodu Atlantis. Takže jsem nevěděla, co přesně ten Wraith je. Jediné, co jsem věděla bylo, že se mi líbila ta postava kvůli tomu boji, který sváděla, protože chtěla zapadnout a ty emoce, které tu postavu doprovázely.
  Neuvědomila jsem si, co znamená mít masku na obličeji. Bylo mi jen řečeno, že „maska je vyžadována“ a já myslela, že to budou jenom nějaké výrůstky na čele nebo tak.
  A pak mi řekli, že tím budu mít pokrytou celou hlavu, paže a ruce. Podívala jsem se na internet na google a našla jsem si Wraithy a moje reakce byla jenom něco jako „uh, páni!“
  Ale vypadalo to jako výzva a já to ráda to přijala. Bláhová holka.

  GW: Bylo to pro vás poprvé, kdy jste měla na sobě masku? Myslíte, že to nějak ovlivnilo váš výkon?

  JS: Bylo to poprvé, co jsem nosila tolik umělých částí na obličeji. Musela jsem se taky vyrovnávat s velkými kontaktními čočkami a mluvit s falešnými ostrými zuby.
  Opravdu jsem se bála, že to ovlivní můj výkon a během natáčení mě to dost rozptylovalo.
  Ale být takhle maskovaná mi svým způsobem umožnilo se do té postavy opravdu ponořit. Bylo zajímavé být úplně k nepoznání. Moje máma mě přišla na plac navštívit a dokonce se na mě divně podívala a vyhnula se mi! Myslím, že když jste ošklivě vypadající mimozemšťan, moc přátel asi nemáte. Ale do jisté míry jsem ji považovala za krásnou. Možná to byla její osobnost, díky které tak vypadala. Možná ne krásná, ale hezká. Dokonce roztomilá.

  GW: Bylo pěkné se vrátit v epizodě „First Strike“, navíc jako člověk?

  JS: Dr. Keller je zatím opravdu skvělá holka. Má hodně stránek osobnosti, které závisí na tom, v jaké situaci se zrovna nachází. Má v sobě taky bojácnost, kvůli které o sobě občas pochybuje. Což je docela směšné, protože je tak schopná a inteligentní. Má pocit, že musí pořád něco dokazovat. Možná protože je nová a je mladá a vždycky musela svoje schopnosti dokazovat. Snadno se vyděsí. Ale taky je odvážná ve chvílích, kdy je to potřeba. Je taky trochu romantik, a má v sobě zvláštní, nepředvídatelnou stránku osobnosti.
  Je ten typ člověka, kterého chcete mít při zdravotních potížích u sebe, ale je to taky člověk, s nímž půjdete rádi na pivo. Líbí se mi, že se zdá být i dobrou přítelkyní.

  fotoGW: Když jste tu roli brala, věděla jste vůbec, že jde vlastně o náhradu za doktora Becketta? A že někteří fanoušci byli velmi nešťastní kvůli jeho odchodu?

  JS: Věděla jsem, že doktor Beckett odešel, protože jsme s Paulem dobří přátelé. Ale když se mě zeptali, jestli se chci vrátit, mělo to být jako vedlejší postava, ne „Nový doktor Atlantis“.
  Nikdy mě nenapadlo, že bych nahradila Becketta, i když to může znít hloupě.
  Dívala jsem se na to jako na novou pracovní příležitost, v seriálu, který mě moc baví a navíc se natáčí ve městě, kde žiju, což bylo něco, co jsem hledala. Nevěděla jsem, jak dlouho to bude trvat nebo jaký to bude mít úspěch. Takže myšlenka, že někoho kompletně nahradím se mi zdála troufalá. Zvlášť, když se to odehrává ve světě sci-fi, kde nikdo není mrtvý navždy!
  Věděla jsem, že má Paul hodně fanoušků. Ale věděla jsem, že právě inteligentní sci-fi fanoušci mě hned neodepíšou jenom proto, že jsem nová a nejsem Paul. Taky jsem byla v minulosti fanynkou seriálů, kde mi zabili oblíbenou postavu a já jsem ji obrečela a jejich rozhodnutí to udělat jsem nenáviděla. Kdyby se Charlie z „Lost“ opravdu utopil, asi bych vybuchla! Takže se s fanoušky v tomhle dokážu ztotožnit.
  Beckett je skvělá postava. Ale s jeho odchodem jsem neměla nic společného, takže si to od fanoušků neberu osobně.

  GW: Ovlivnilo to nějak způsob, jak přistupujete k postavě doktorky Keller?

  JS: Vůbec ne. Nejlepší na tom, že jsem s její postavou začínala, bylo, že se o ní vědělo tak málo. Bylo to většinou na mně a byla zábava vytvářet její rysy a charakter. Nikdy bych nedovolila, aby moje osobní obavy z toho, že jsem nová, ovlivnilo můj výkon nebo způsob, jak jsem k té postavě přistupovala. Můžu jenom doufat, že lidi dají té postavě šanci.
  Ne každému se bude líbit, protože každý má jiný vkus. Ale jsem opravdu šťastná za to, jak se věci zatím vyvinuly a dozvídám se o ní s každou epizodou víc a víc.
  Existuje plno lidí, kteří nemají rádi změny, což je nešťastné, ale já tomu rozumím. Jsem také takový člověk. Ale měním si ponožky. Občas.

  fotoGW: Jak byste odlišila psaní a produkci u Atlantis a „Firefly“?

  JS: Jsou neuvěřitelně rozdílné, to jistě. „Firefly“ byla o velmi chudé posádce odpadlíků, která neměla nikoho jiného a záviseli pouze jeden na druhém. Byli zaseklí ve zkaženém vesmíru plném násilí, zločinu a zkorumpované vlády, která se během 600 let vymkla kontrole. Nebyli tam žádní mimozemšťané, jenom boj o lidskou existenci.
  Ale svět Atlantis se zdá být čestnější, čistší, bezpečnější a světlejší. Dokonce i samotné kulisy jsou lépe osvětlené! Lidé z Atlantis čelí strachu a hrozbám každý den, ale jsou pro to mnohem lépe vybavení.
  Myslím, že obě, Atlantis i „Firefly“, v sobě mají fantastické prvky, jenom je o to u každé jiný druh fantazie.

  GW: Bylo snadné vrátit se do seriálu jako jedna z pravidelných postav? A přijali vás mezi sebe okamžitě jako členku rodiny?

  JS: Nebudu říkat, že to bylo snadné. Hlavně proto, že jsem snažila najít půdu pod nohama a vyrovnávala se s pocity jak ohledně postavy, tak s atmosférou. Je to zvláštní být nová v rodině, která byla tak dlouho spolu, zvlášť s některými, kteří přišli ještě z SG-1. Ale celá ta věc je dokonale promazaný stroj. Pořád ten výraz používám, ale je to pravda.
  Své první týdny jsem trávila v úžasu nad tím, jak tenhle působivý malý stroj každý den funguje. Každý den natočí obrovské množství stránek scénáře s malým nebo žádným úsilím. Všichni mají skvělý přístup a vypadá to, že tam opravdu chtějí být. Hodně lidí by se mohlo učit od profesionality, která tam je. A jestli se ke mně chovali hned jako ke členovi rodiny? Jestli mluvíte o neustálém popichování – díky, Davide – tak ano.

  GW: V epizodě „First Strike“ jsme viděl krátkou interakci mezi Elizabeth a vaší postavou. Můžete nám říct, jak fungují její vztahy s ostatními členy týmu? S plukovníkem Carterovou? McKayem, Rononem, Teylou?

  fotoJS: Moje postava a Carterová jsou spojené, protože jsou obě nové a musí okolí něco dokázat. V epizodě, kterou teď natáčíme, „Trio“, se z nich vlastně stanou přítelkyně. Obě jsou ve složité situaci a začnou mluvit o svém osobním životě a to je zábava. Amanda Tapping je úžasná a já mám problém se jí při natáčení dívat do očí a nezačít se smát. McKay a doktorka se často celkem přátelsky dohadují, ale mají k sobě velký respekt. Rozhodně se tam taky vyvíjí přátelství. Vztah s Teylou dostaneme šanci rozvinout v epizodě „Missing“. Nacházejí se tam v pár příšerných situacích a musejí se spojit. A Rachel a já vycházíme neuvěřitelně dobře.
  A co se týče Ronona, tak můžu říct, že pro něj má doktorka trochu slabost. Protože má, víte…oči.

  GW: Můžete nám říct něco o epizodě „Missing“? Vypadá to, že tam bude hodně akce, víc, než na kolik je doktorka zvyklá.

  JS: Bylo to dost těžké natáčení, hlavně proto, že jsme byli venku a byli tam kaskadéři a strach o život. Ale také jsem z toho byla nadšená. Protože tohle je poprvé, kdy je doktorka úplně mimo svůj svět. A je to přesně tady, kde opravdu pozná své pravé já!
  První týden jsme dělali hodně pracnou scénu s provazovým mostem, kde jsem se velmi blízko seznámila s popruhy, což je, jestli jste nikdy žádné nenosili, jako mít klíny na šesti různých místech.
  Byla zima, dny byly dlouhé a zdálo se, že jsme se nikdy nezastavili. Rachel a já jsme spolu jezdily autem do práce každý den, pak jsme bok po boku pracovaly dvanáct hodin a jely jsme spolu zase domů. Takže se dá říct, že jsme se hodně sblížily. Ona je skvělá! Má rozpustilý smysl pro humor, a je jediná žena, kterou znám, která se usmívá po pěti hodinách v korzetu a těsné kožené bundě a kopání kolem sebe. Je to opravdu číslo!

  GW: Se dvěma velkými sci-fi projekty ve vašem životopise, nebojíte se škatulkování?

  fotoJS: Ani ne. Jsem si vědoma toho, co dělám a scénáře si vybírám velmi pečlivě. Ve své kariéře jsem vedle sci-fi dělala i jiné věci, ale přitahují mě hlavně zajímavé postavy. „Firefly“ a Atlantis obě patří do kategorie sci-fi, ale už snad nemůžou být odlišnější.

  GW: Máte po skončení natáčení připravené i jiné role?

  JS: Mám film, který se jmenuje „The Tribe“, který by měl mít premiéru někdy příští rok, takže to budu dělat teď na podzim.

  GW: Když to stanice dovolí, seriál bude mít dlouhý a plodný život. Chtěla byste něco vzkázat fanouškům?

  JS: Asi, že doufám, že si všichni 4. sérii užijí. Myslím, že seriál dosáhl nových výšek a já jsem z toho, co jsem zatím viděla, nadšená.

  GW: Znovu vám děkuji za váš čas, Jewel. Těšíme se na vás ve 4. sérii.

  JS: Bylo mi potěšením. Díky.

  Rozhovor pro Gateworld dělal Chad Colvin, pro sga-project přeložila a upravila Klenotka